PopüLer Dosya uzanTıLarı..


 Dosya uzantıları ilqili dosyanın türünü belirttikleri için oldukça önemlidir. Aşağıdaki uzantıları inceleyerek merak ettiğiniz uzantıların işlevini öğrenebilirsiniz:

.SSS-Bazı qeçici dosyalar bu uzantıyı taşır. Bellekte yüklü bir uygulama bulunmuyorsa bu dosyaları silmenizde sakınca yoktur.

.ANI-Animasyonlu fare imleçleri. Kullanmak için C:WindowsCursors klasörüne kopyalamanız yeterlidir.

.ARJ-Bir dosya sıkıştırma formatıdır.

.ASP-Active Server Page sayfaları, sunucu tarafında çalıştırılan, web sitelerinin dinamik içerik sunmalarına olanak tanıyan dosyalardır.

.AVI-Çeşitli codec'lere sahip video ve ses parçalarını barındırabilen dosyalardır. Bu dosyaları görüntüleyebilmeniz için içerdiği ses ve görüntü parçalarının codec'leri sisteminizde yüklü bulunmalıdır.

.AVS- Intel'in geliştirdiği video yakalama formatıdır.

.BAK-Dosyaların yedek amaçlı kopyalarında bulunur.

.BMP-Kayıpsız, sıkıştırmasız ve 24 bit renk desteği olan bir imaj formatıdır.

.CAB-Microsoft tarafından hayata geçirilmiş ZIP benzeri bir sıkıştırma ve arşivleme formatıdır.Windows'un güncel sürümleri CAB arşivlerinin içeriğini görüntülerken herhangi bir yardımcı uygulamaya ihtiyaç duymaz.

.CMD,.COM,.EXE-İkili veri barındıran çalıştırılabilir dosyalardır.

.DLL-Açılımı dynamic link library olan DLL dosyaları, uygulamaların çalışabilmesi için gerekli fonksiyonları içerir.

.DOC-MS Word dökümanı. Word dökümanları MS Word ile açılabildikleri gibi, WordPad, OpenOffice.org gibi yazılımlarla da açılabilir.

.FNT,.FON,.TTF-Font dosyaları. Sisteminize yüklemek için C:WindowsFonts klasörüne kopyalamanız yeterlidir.

.HLP-Yardım dosyalarının genel uzantısıdır. Bu tip dosyaları görüntülemek için üzerine çift tıklamanız yeterlidir. Günümüzde programcılar CHM uzantılı/HTML tabanlı yardım dosyalarını da sıklıkla kullanmaktadırlar.

.HTML-Web tarayıcılar tarafından görüntülenebilen, metin tabanlı dosyalardır. Bu formattaki dosyalar basit bir editörle oluşturulabileceği gibi FrontPage gibi bir yazılımla da hazırlanabilir.

.ICO-Wİndows simge dosyasıdır.

.INF-Bilgi dosyalarıdır. Genellikle salt metin içerirler.

.LOG-Log dosyaları, uygulamalarda oluşan hataları bilgilendirici dosyalardır. Herhangi bir metin editörüyle açılabilirler.

.MP3-MPEG I video dosyalarının 3. katmanı olan ses katmanı ayrılarak bu katmana MP3 uzantısı verilmiştir. Hemen her medya oynatıcı tarafından görüntülenebilirler.

.RAR-Yüksek sıkıştırma oranı sağlayabilen bir sıkıştırma dosya türüdür. WinRar kullanılarak açılabilir.

.REG-Kayıt dosyasıdır. Bu dosyaların üzerine çift tıkladığınızda içerisindeki bilgiler Windows Kayıt Defteri'ne işlenecektir.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !